Česká akademická maliarka HELGA HOŠKOVÁ – WEISSOVÁ,ako dvanásťročná, zachytila rukou génia zverstvá koncentračných táborov, ktoré prežila na vlastnej koži. Kolekcia emotívnych malieb z fašistickej éry bude prvý raz na Slovensku vystavená v prievidzskej galérii Art Point od 11. do 31. júla. Túto nezvyčajnú výstavu prináša do Prievidze občianske združenie SPOLU SME PRIEVIDZA.
„Priala by som si, aby odkaz - Maľuj, čo vidíš, ktorý mi povedal otec, zanechal hlbokú stopu vo všetkých, ktorí obrazy uvidia,“ vyjadrila sa o výstave autorka malieb. Pre vysoký vek sa vernisáže, naplánovanej na piatok 11. júla o 17.00 v Galérii Art point, osobne nezúčastní, no kolekcia malieb, ktoré vznikli priamo v tábore smrti v Terezíne bude hovoriť za ňu. HELGA HOŠKOVÁ – WEISSOVÁ bola v roku 1941, ako dvanásťročná, deportovaná s rodičmi do koncentračného tábora v Terezíne. V batožine si niesla svoj denník, pastelky, vodové farby a blok na kreslenie. Začala maľovať, čo videla.
„Priatelia z občianskeho združenia KREBUL z Prachatíc nám prepožičali vzácne obrazy mapujúce život v koncentračných táboroch očami dvanásťročného dievčaťa“, vysvetlil Michal Dobiaš, predseda združenia Spolu sme Prievidza, ktoré má výstavu prepožičanú.
Ide o jedinečnú možnosť vidieť dianie v koncentračných táboroch inak, ako prostredníctvom fotografií. „
Obrazy sú plné emócií. Je to je neskutočne silný príbeh a výpoveď aj bez slov.“ dodal Dobiaš.
Po piatkovej vernisáži sa bude v priestoroch galérie premietať dokument Tábor tieňov o koncentračnom tábore v obci Koš, ktorého autormi je 16 mladých ľudí z regiónu Hornej Nitry pod značkou YoungEnterprise.
Celú kolekciu budú môcť Prievidžania vidieť v priestoroch galérie Art point od 11.7. do 31.7. 2014. Začiatkom augusta sa výstava presunie do Piešťan a koncom mesiaca na niekoľko dní do Partizánskeho. Tým zakončí svoje putovanie po Slovensku a vráti sa opäť do Českej republiky.
HELGA HOŠKOVÁ – WEISSOVÁ sa narodila v roku 1929. Prežila koncentračné tábory v Terezíne, Osvienčime, Freiburgu a Mauthausene. Po vojne vyštudovala monumentálnu maľbu. Vystavovala v Čechách, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a USA. V roku 1993 získala čestný doktorát na Massachusetts Collegeof Art v Bostone, je nositeľkou Medaily Josefa Hlávky (2009) a Medaily Za zásluhy I. stupňa (2009) udelenú prezidentom ČR Václavom Klausom.
Z Terezínskych kresieb bola vydaná monografia, Česká televízia natočila o nej dokument.
Autorka žije v Českej republike.