Obete holokaustu v Prievidzi pripomínajú kamene, o ktoré sa potknete!
Pamiatku troch prievidzských rodín zavraždených počas druhej svetovej vojny pripomínajú
kamene Stolperstein. Prievidza sa tak vďaka iniciatíve Spolu sme Prievidza stala prvým mestom na hornej Nitre, ktoré sa zapojilo do celosvetového projektu nemeckého umelca Guntera Demniga.
Pietne kamene Stolperstein, alebo kamene o ktoré sa potknete, predstavujú dlažobné kocky s mosadznou tabuľkou na povrchu, vsadené do chodníka pred domom zavraždeného. Vytvárajú malý pamätník, ktorý ľudí upozorní na zločiny Druhej svetovej vojny a symbolicky prepojí obete s ich posledným domovom. Zároveň chodcom dáva možnosť stotožniť sa s obeťami a čítaním textu sa pred ich pamiatkou symbolicky pokloniť.
„Mnoho dnešných obyvateľov možno ani netuší, že aj naši rodáci a obyvatelia Prievidze boli počas Druhej svetovej vojny násilne vyhnaní zo svojich domovov a deportovaní do Osvienčimu, alebo iných táborov smrti a následne zavraždení,“ hovorí Michal Dobiaš, predseda združenia Spolu sme Prievidza, ktorý nadviazal komunikáciu s autorom Gunterom Demnigom a po viac ako roku príprav sa podarilo projekt úspešne zrealizovať.
V uliciach mesta bolo umiestnených celkovo osem spomienkových kameňov. Na Námestí slobody pred budovou Slovenskej sporiteľne sa nachádza kameň s pamätnou tabuľkou Félixa a Berty Rosenthalovcov, na rohu Pribinovho námestia s menami Jozefa, Margity, Judity a Eriky Wernerovcov, na Košovskej ceste pred bývalou synagógou chodník zdobia mená Izáka a Matildy Hellmannovcov. Na tabuľke 10x10 cm je uvedené meno obete, rok narodenia a jej osud. Kamene v Prievidzi osadil sám autor projektu Gunter Demnig
Projekt bol financovaný z predaja knihy Jedno storočie v Prievidzi, ktorá mapuje dejiny Židovstva na hornej Nitre. „Financie z predaja knihy sme sa rozhodli venovať projektu, ktorý by si pripomínal obete holokaustu v Prievidzi,“ hovorí Erik Kližan, jeden za autorov knižnej publikácie.
„Okrem pietnej spomienky je cieľom pripomenúť históriu mesta Prievidza v kontexte veľkých svetových dejín. Je to zároveň aj snaha pripomenúť zverstvá doby a zabrániť nárastu antisemitizmu a pravicového extrémizmu,“ dodal na margo Stolperstein Michal Dobiaš.
Dodnes bolo v Európe osadených okolo 60 tisíc kameňov, no na Slovensku sa do projektu zapojilo len niekoľko miest. Vďaka iniciatíve občianskeho združenia Spolu sme Prievidza sa Stolperstein ocitnú prvý raz na hornej Nitre práve v Prievidzi.